tutoriale

Tutoriale odbędą się w dniu 18.10.2005, w godzinach 13:00 - 17:45 (równolegle), w pawilonie C2 AGH - na rogu al. Mickiewicza i ul. Czarnowiejskiej (wejścia z obydwu stron). Opłata za tutorial - 150 zł (cena zawiera: VAT, udział w szkoleniu, materiały drukowane, poczęstunek w przerwach). Zgłoszenie uczestnictwa w tutorialu należy zaznaczyć na formularzu rejestracji na konferencję.

 1. Tutorial projektu CrossGrid /sala 208, IIp/
  Wprowadzenie w interaktywne środowisko gridowe,
 2. Tutorial bbjTest /sala 429, IVp/
  Testowanie oprogramowania - zysk - jakość - automatyzacja.

TUTORIAL PROJEKTU CrossGrid
Wprowadzenie w interaktywne środowisko gridowe

Serdecznie zapraszamy na tutorial, którego celem jest przybliżenie Państwu środowiska gridowego na przykładzie oprogramowania, które powstało w projekcie CrossGrid. Podczas zajęć będzie można zapoznać się z architekturą programowo-sprzętową gridu oraz zaznajomić się z podstawowymi zagadnieniami pracy w tym środowisku.

W tutorialu zostaną zaprezentowane interaktywne metody pracy w środowisku gridowym. Pokażemy także przykłady aplikacji, które wykorzystują oprogramowanie gridowe, opracowane w ramach projektu CrossGrid.

Podczas ćwiczeń każdy z uczestników będzie mógł wypróbować wybrane narzędzia, które mogą być przydatne w użytkowaniu gridu, jak i w procesie adaptacji aplikacji dla tego środowiska. Zaprezentowane zostaną następujące usługi i narzędzia projektu:

 1. Migrating Desktop - graficzny interfejs użytkownika systemu gridowego
 2. Interactive Scheduler - usługa zlecania zadań do gridów wspierająca interaktywność
 3. Marmot - narzędzie do weryfikacji programów napisanych w MPI
 4. OCM-G - system monitorowania aplikacji gridowych
 5. G-PM - narzędzie do analizy wydajności aplikacji

Wszystkie ćwiczenia będą wykonywane z wykorzystaniem instalacji projektu CrossGrid w kilku ośrodkach europejskich. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronach: www.eu-crossgrid.org

Szkolenie przeprowadzą pracownicy ACK Cyfronet i Katedry Informatyki AGH - uczestnicy projektu CrossGrid.


TUTORIAL bbjTest
Testowanie oprogramowania - zysk - jakość - automatyzacja

Tutorial obejmuje zagadnienia istotne dla testerów, analityków testów, kierowników testów, inżynierów jakości, programistów, inżynierów wymagań, kierowników projektów oraz sprzedawców rozwiązań i usług informatycznych.

Tutorial dotyczy szeregu zagadnień z inżynierii oprogramowania związanych z zapewnieniem jakości i niezawodności produktów, z testowaniem, weryfikacją, walidacją, audytem i certyfikacją produktów oraz procesów. Szczegółowo omówione zostaną podstawowe zagadnienia automatyzacji różnych etapów testowania w projektach informatycznych.

Często spotykamy się nieporozumieniami z zakresie kwestii, co to właściwie jest automatyzacja. Czy wykorzystanie programu np. do porównania nagranych wyników testów z oczekiwanymi to już automatyzacja, czy też o wiele za mało? Jeśli za mało, czego więcej potrzeba?

Uczestnicy tutorialu będą umieli lepiej zaspokoić faktyczne potrzeby swoich klientów i skuteczniej niż poprzednio sprzedawać i wytwarzać produkty informatyczne. Dzięki zrozumieniu, że jakość i użyteczność produktów i usług może mieć dla klientów większą wartość niż cena, uczestnicy osiągną większą efektywność w swojej pracy.

Podczas tutorialu przeprowadzone zostanie wyliczenie, jak obliczyć koszty zapewnienia jakości i oszacować ich opłacalność, dzięki czemu zyskowność produktów staje się najwyższa.

Uczestnicy zdobędą podstawowe umiejętności dotyczące testowania, dzięki czemu będą sprawniej niż dotąd umieli zorganizować i zrealizować je w praktyce.

Testowanie bywa żmudne uciążliwe - podczas tutorialu uczestnicy dowiedzą się, kiedy i w jakim zakresie opłaca się powierzyć jego wykonanie wykonanie "robotom", czyli aplikacjom do testowania automatycznego.

Tutorial ma charakter ogólny, to znaczy nie dotyczy jakichś ściśle określonych produktów, środowisk ani narzędzi. Informacje podane w trakcie tutorialu znajdują zastosowanie w najrozmaitszych rodzajach systemów i projektów informatycznych.

AGENDA

13:00 - 13:30 Wartość - sprzedaż - użyteczność - funkcjonalność - cena.
13:30 - 13:45 Jakość - zapewnienie jakości - jakość w inżynierii oprogramowania.
Jakość produktu, procesu, usługi.
13:45 - 14:00 Metody i cele zapewnienia jakości.
14:00 - 14:30 Podstawy testowania systemów.
14:30 - 14:45 Przerwa na kawę.
14:45 - 15:15 Proces testowania, zarządzanie testami, związki z innymi obszarami inżynierii oprogramowania.
15:15 - 15:30 Wybór i wykonywanie przypadków testowych.
15:30 - 16:00 CAST - przegląd narzędzi wspierających testowanie.
16:00 - 16:15 Wstęp do automatyzacji testów.
16:15 - 16:30 Przerwa na kawę.
16:30 - 16:45 Poziomy i zakres automatyzacji testów.
16:45 - 17:15 Narzędzia do automatyzacji w praktyce.
17:15 - 17:45 Rodzaje programów do automatycznego wykonywania testów.

Uczestnicy tego tutorialu otrzymaja certyfikaty uczestnictwa, wystawione przez firme CENTRUM JAKOSCI OPORGRAMOWANIA, bbjTest

Szkolenie przeprowadzi:
bbjTest, Bogdan Bereza-Jarociński
CENTRUM JAKOŚCI OPROGRAMOWANIA
ORGANIZACJA I TESTOWANIE
www.bbjtest.pl, info@bbjtest.pl
Telefony: 0 22/ 498 34 48, 0 509 123 362
Fax: 0 22/ 629 79 47
Siedziba: Nutki 2/8, 02-785 Warszawa

 

Główny sponsor :

Partner:

Sponsorzy:

Patronat medialny: